ERASMUS+ projektas „GATES“

Praėjusią savaitę (05.06-10) Raimundo Samulevičiaus progimnazijoje viešėjo ypatingi svečiai – keturių šalių (Lenkijos, Estijos, Turkijos ir Ispanijos) mokytojai. Penkias dienas vyko Erasmus + programos projekto „Pagalba ugdant gabius ir talentingus vaikus“ renginiai.

Tai buvo puiki galimybė progimnazijai pristatyti taikomas gabiųjų ugdymo kryptis. Nors ir turime sukūrę intelektualių, kūrybiškų ir motyvuotų mokinių atpažinimo bei patvirtinimo procedūrą, o mokyklos psichologė Jūratė Zabarauskienė yra parengusi įrankius šio tipo vaikams nustatyti, kasdienėje ugdymo veikloje didžiausią dėmesį esame sutelkę ne tik į akademinius pasiekimus, kurie, žinoma, taip pat yra svarbūs. Progimnazijos išskirtinumas ir stiprybė glūdi ir neformaliajame ugdyme, kuris padeda atsiskleisti ir ugdyti ne tik kognityvinį, bet ir kitokio tipo intelektus, – ypač tarpasmeninį ir asmeninį. Turime omenyje ilgas tradicijas puoselėjančią ir mokinių lyderystę ugdančią mokinių tarybą ir jos žymią, kasdien matomą veiklą. Dalyvavimas šioje gyvybingoje mokinių savivaldoje, kurią nenuilstamai kuruoja progimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui A. Gailinė, ugdo labai svarbias, ateities lyderius formuojančias kompetencijas: socialinę, asmeninę, komunikacinę, kūrybinę ir kt.

Tarybos nariai septintokai Elvija Zvicevičiūtė ir Lukas Zujevas projekto svečiams iliustratyviai ir išsamiai papasakojo apie savivaldžios veiklos kryptis, įvairius mokinių sumanymus ir jų realizavimą, šios veiklos naudą. Susipažindinta ir su moksleivių lyderystės ugdymo modelio tęstinumu: mokyklos kontekste sutvirtėję jaunieji lyderiai iškeliauja į Jonavos rajono moksleivių savivaldą, kuri skatina rajono mokinių savivaldžių darinių aktyvumą ir bendradarbiavimą. Šios organizacijos struktūrą ir veiklos pobūdį pristatė progimnazijos aštuntokai Milita Matuzaitė, Benas Pilipavičius ir jos prezidentė – Jeronimo Ralio gimnazijos mokinė Neda Žilinskaitė. Stokojant ateities Europą vienijančių lyderių, džiaugėmės galėdami parodyti, kokią efektyvią jaunųjų lyderių, kuriais dažniausiai tampa gabūs ir talentingi vaikai, sistemą esame sukūrę.

Gamtos mokslų mokytoja Audronė Jaugėlienė kartu su septintokais Gerardu Lisausku ir Pauliumi Griciūnu pristatė mokinių pamėgto tarptautinio aplinkos stebėjimo ir tyrimo projekto GLOBE veiklą. Mokiniai papasakojo, kokius stebėjimus jie atlieka, kokius duomenis renka ir kokias, jais remdamiesi, tyrimų išvadas gali pateikti. Pranešėjai kliaudamiesi savo surinktais temperatūros stebėjimo, kritulių pokyčiais teigė matantys akivaizdų klimato šiltėjimą. Mokytoja džiaugėsi jau penktus metus projekto veikla degančiais mokiniais, kurie dalyvauja ir konferencijose, ir vasaros stovyklose, ugdosi ne tik smalsumą, bet ir mokslinės veiklos pagrindus.

Tarptautinio Erasmus+ mokyklų partnerystės projekto vienas svarbiausių uždavinių – per mokymus dalintis gerąja patirtimi, inovacijomis, parodant šalies partnerės patirtį pasirinkta tema. Apie gabiųjų mokinių ugdymo politiką, taikomas teorijas seminarus vedė Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų ir psichologijos fakulteto daktarė Jurga Misiūnienė. Dalyvaujančiosios lyderystės metodų, padedančių geriau suprasti vieni kitus, mokytis drauge ir vieni iš kitų bei veikti kartu, panaudojant turimus resursus, mokė Julius Paplauskas, VšĮ „Art of Hosting“ lektorius. Jo inicijuotos veiklos padėjo mokytojams susumuoti, kiek daug projekto metu jie sužinojo ir nubrėžė gaires, ką galima nuveikti su įgytu metodologiniu ir praktiniu pagrindu.

Svečiai džiaugėsi įdomia ir įvairia savaitės programa. Progimnazijos mokiniai kartu su mokytojomis Genovaite Jurkevičiene ir Rasa Petrusevičiene parengė gražų koncertą, teatro mokytoja Inga Šviesaitė atvykėlius įtraukė į jautrų interaktyvų pojūčių spektaklį, leidusį pajusti Lietuvos dvasią. Svečius su puikia nuotaika ir dovanėlėmis Savivaldybėje priėmė vicemeras Eugenijus Sabutis, papasakojęs apie miestą, švietimo tinklą, atsakęs į klausimus. Svečiai dalyvavo Krašto muziejaus edukacijoje „Tarpe nyčių nytužėlių“, ragavo lietuviško paveldo produktų ir patiekalų, gėrėjosi Jonavos rekreacinėmis zonomis. Šaliai artimiau pažinti keliauta po Kernavę, Trakus ir Vilnių. Apibendrindami įspūdžius artėjančios Eurovizijos proga mūsų mokyklai už savaitės programą ir svetingumą svečiai skyrė 12 balų.

Artimiausiu metu progimnazijoje įvyks dar vienas šio projekto renginys – koordinatorių susitikimas, kurio metu bus parengta dvejų metų projekto ataskaita.

Projekto koordinatorės Vaiva Pilipavičienė ir Rita Masiliūnienė