Tolerancijos savaitė Raimundo Samulevičiaus progimnazijoje

Lapkričio 16d. minima Tarptautinė Tolerancijos diena. Šių metų Tolerancijos dienos simbolis – Tolerancijos namas! Tolerancija prasideda nuo artimiausios aplinkos, kurioje gyvename, nuo žmonių su kuriais bendraujame.

Mūsų mokyklos mokiniai kartu su dorinio ugdymo mokytojomis Jolita Klibavičiene, Daiva Makaravičiene, Asta Eimutiene aptarė tai, jog žmonės gyvena visuomenėje, kaip daugiabutyje name, kuriame kaimynai skirtingi, bet tai netrukdo žmonėms bendrauti, gyventi kaimynystėje, diskutavo apie kartais kylančius pykčius, kuriuos sukelia žmonių skirtingumas, apie tai, kad tolerancijos reikia  mokytis.

Pradinių klasių mokiniai piešė, aplikavo savo tolerancijos namus, diskutavo apie tolerantišką elgseną. Penktokai kartu su archeologu ir odininku Arūnu Pučkoriumi pynė draugystės apyrankes.

Bet labiausiai pasisekė 6 – 8- tų klasių mokiniams. Naudodami virtualios realybės akinius jie išbandė unikalią kelionę po magišką M.K. Čiurlionio pasaulį. Skambant paties M.K. Čiurlionio ir kompozitoriaus M. Urbaičio muzikai, virtualioje erdvėje moksleiviai susipažino su 60-ia visiems puikiai pažįstamų žymaus lietuvių dailininko paveikslų. Čiurlionio kūrybą ir jo kūrinių personažus sujungiantis siužetas kvietė pakeliauti po menininko kurtą magišką pasaulį, iš arčiau susipažinti su paveikslų veikėjais ir jų aplinka. M.K. Čiurlionio „Angelų takais“ VR patirtį sukūrė ir į virtualią realybę siužetą perkėlė lietuviai. Kūrėjai K. Buožytė ir V. Žukas 2020 m. už šią patirtį yra apdovanoti sidabrinės gervės nominacija – geriausios profesinės meistrystės srityje. Po peržiūros dar ilgai mokiniai kalbėjo apie M.K. Čiurlionio kūrybą, drąsą būti kitokiu.

Kartu su šeštokais diskusijoje „Gali jie – gali ir Tu“ dalyvavo rašytoja, žurnalistė, televizijos scenaristė, dešimties knygų autorė Daiva Vaitkevičiūte. Susitikimo metu mokiniai kartu su rašytoja skaitė ir aptarė knygos „Trise prieš mafiją“ ištraukas. Kalbėjosi apie žmones atkakliai siekiančius savo svajonių. Vyravo nuostabi kūrybiška atmosfera.

Dar vienas susitikimas – diskusija buvo kartu su UNESCO ir asociacija „Lietaus vaikai“ atstovais peržiūrėtas filmas  apie autizmą „Kaip Titanikas mane išgelbėjo“. Diskusijoje dalyvavo mūsų mokyklos, Senamiesčio gimnazijos ir Jeronimo Ralio gimnazijos mokiniai ir mokytojai. Diskusiją moderavo Dalia Stabrauskaitė, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato Švietimo programų vadovė.

Ar galima tolerancijos išmokti per vieną dieną? Aišku, kad ne. Bet kai mokykloje tiek daug dėmesio įvairiomis formomis skiriama tolerancijos temai, kažkas tikrai lieka. Gal tai padrąsinimas nebijoti būti kitokiu, gal tai – atsiradęs žinojimas, kad svajonės pildosi, jeigu labai pasistengi, o gal tai suvokimas, kad „visi žmonės tokie, kaip mes“ ir visi nori būti suprasti, priimti, nori bendrauti.

  Aldona Gailienė